בעיות נשימה: מחלות נפוצות, גורמים ודרכי טיפול

אנשים רבים סובלים ממחלות ריאה חסימתיות וממחלות נפוצות נוספות בדרכי הנשימה. לריאות יש תפקיד מרכזי בבריאות האדם, הן אחראיות על הנשימה ואספקת החמצן לדם, לכן כל פגיעה או מחלה במערכת הנשימה מהווה סכנה, בהתאם לסוג המחלה וחומרתה.

מחלות רבות קשורות למערכת הנשימה, במקרים הקשים של פגיעה חמורה קיימת סכנת מוות. יש מחלות קשות ושכיחות ויש מחלות יחסית נדירות, חלק מהמחלות בדרכי הנשימה הן כרוניות וללא טיפול מתאים הן מחריפות עם הזמן ומשפיעות על איכות חייו של המטופל ומצב בריאותו הכללי.

 

בעיות נשימה

תפקידן של הריאות בגוף האדם

חלק גדול מבעיות הנשימה קשורות למחלות ריאה. חשוב לזכור כי ריאות האדם משמשות כאיבר הנשימה המרכזי, לריאות יש תפקיד חשוב להנגיש את האוויר הנשאף פנימה כדי להעשיר את רמת החמצן בדם ולקלוט את החמצן בצורה אופטימלית על ידי הכדוריות האדומות, הריאות משמשות גם לפליטת הפחמן הדו חמצני הנחשב לתוצר לוואי של הנשימה.

יש גורמים רבים העלולים להביא למחלות ריאה ולבעיות נשימה, אך מטופלים רבים סובלים מהמחלות הנפוצות בגלל אורח חיים לא בריא, עישון, מזון מתועש, גזים רעילים בסביבת המגורים או חשיפה לרעלים בעבודה ועוד.

מחלות נפוצות ודרכי הטיפול

יש מחלות ובעיות נשימה רבות ומגוונות, הבעיות השכיחות ביותר הן:

  • אסתמה – אסתמה היא מחלה דלקתית כרונית בדרכי הנשימה, הבעיה מאופיינת בתגובתיות יתר של דרכי הנשימה לגירויים. במהלך התקף אסתמטי הרירית הפנימית מתעבה ובגלל התכווצות הסמפונות נוצרת חסימה חלקית עד מלאה וסובלים מהתקפים חמורים של דרכי הנשימה. הטיפול המומלץ הוא תרופתי או שימוש במשאף.
  • סרטן ריאות – מחלה קשה ונפוצה, כאשר סרטן ריאות הוא הגורם העיקרי למוות כתוצאה מסרטן. במקרים רבים מגלים את הסרטן רק בשלב מתקדם מאחר וקשה לזהות תסמינים בשלב מוקדם. הטיפול המומלץ מבוסס על תרופות, כימותרפיה, הקרנות וניתוח.
  • דלקת ריאות – דלקת ריאות נחשבת למחלה שכיחה יחסית, הבעיה באה לידי ביטוי בתסמינים כמו שיעול, חום גבוה וקשיי נשימה, לעיתים הדלקת נגרמת עקב סיבוך של מחלה אחרת בדרכי הנשימה. הטיפול המומלץ הוא מנוחה, אנטיביוטיקה ובהתאם לצורך יש להשתמש במחולל חמצן.
  • מחלת ריאה חסימתית (COPD) – מחלה נפוצה המתפתחת בהדרגה ועלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לריאות. גילוי מוקדם הוא קריטי כדי למנוע מהבעיה להחריף, בהתאם למצב החולה אפשר לסייע עם תרופות ומכשיר CPAP.
  • סיסטיק פיברוזיס – מחלת נשימה תורשתית הגורמת לחסימה קשה בדרכי הנשימה, לזיהומים חוזרים והיווצרות בעיות נוספות. זו מחלת חשוכת מרפא אך ניתן להקל על תסמיניה באמצעות תוספת חמצן, סטרואידים ושינוי תזונתי.
  • תסמונת דום נשימה בשינה – תסמונת נפוצה הפוגעת באופן משמעותי באיכות החיים וגורמת גם לנחירות קשות ולקשיי ריכוז. טיפול בדום נשימה בשינה מבוסס לרוב על שינה עם מכשיר סיפאפ ומסכה על הפנים.

חשוב לעבור אבחון מקצועי כדי לאתר בעיות נשימה בשלב התחלתי. ככל שמאתרים מוקדם את הבעיה כך הרופאים יכולים לסייע למטופל להחלים או להציע לו טיפולים למניעת סיבוכים ולשמירת המצב הקיים.

למידע

אולי יעניין אותך גם

מכשיר סיפאפ אוטומטי Prisma Smart

יתרונות הטיפול במכשיר סיפאפ

מכשיר סיפאפ (CPAP) נחשב ליעיל ולאפקטיבי ביותר לטיפול בתסמונת דום נשימה חסימתי בשינה, המכשיר הפופולרי והמומלץ על ידי אנשי המקצוע בתחום הפרעות השינה הוכח מחקרית

Call Now Button