תסמיני דום נשימה בשינה

תסמונת דום נשימה בשינה מכונה בשפה המקצועית כהפרעת נשימה חסימתית בשינה, באנגלית Obstructive Sleep Apnea. מחקרים חדשים מראים כי 4%-2% מגברים ו-2%-1% מהנשים מתמודדים עם הבעיה הרפואית, הם סובלים מהפסקות נשימה מרובות במהלך השינה עקב חסימה והיצרות של דרכי הנשימה העליונות.
תסמונת דום נשימה בשינה היא תופעה מוכרת ובעלת פוטנציאל לנזק רב למטופלים. יש לציין כי אדם (אישה או גבר) שאינו נושם טוב במהלך השינה בלילה וחווה הפסקות נשימה רבות הגורמות ליקיצות מרובות, חשוף לסיכונים ולסיבוכים בריאותיים כמו מחלות לב וכלי דם, אירועי שבץ מוחי ויתר לחץ דם. בנוסף, דום נשימה בשינה מהווה סיכון למעורבות גבוהה בתאונות דרכים ובתאונות עבודה בגלל קשיי ריכוז, ישנוניות, עייפות בשעות היום ועוד.

יש מגוון תסמינים לדום נשימה בשינה המאפשרים לרופאים לאבחן את הבעיה הרפואית, לדוגמה נחירות, תחושה של גרון יבש בבוקר, כאבי ראש בשעות הבוקר ועוד. יחד עם זאת האבחון המקצועי מחייב בדיקה במכון שינה. כיום, יש אפשרות להזמין בדיקה שינה ביתית דרך חברת היי מדיקל, הבדיקה בבית נוחה יותר לכל המטופלים.

הגורמים המרכזיים לתסמונת דום נשימה בשינה הם השמנת יתר, גיל מעל 40, מבנה צוואר לא רגיל, שקדים מוגדלים, עישון, צריכה אלכוהול מוגזמת בשעות הערב, גודש באף, תרופות הרגעה או שינה, סוכרת, מבנה לסת, בסיס לשון החוסם את דרכי האוויר העליונות ועוד.

תסמינים מוכרים של דום נשימה בשינה

כאמור, ישנם לא מעט תסמינים מוכרים של תסמונת דום נשימה בשינה. אצל מי שמאובחן עם דום נשימה בשינה ניתן להבחין בהפסקות נשימה תכופות, אך המטופל אינו מודע לכן נהוג לבצע תשאול של בני הזוג. יש תסמינים שכיחים לדום נשימה בשינה כגון:

נחירות – רוב אנשים שסובלים מתסמונת דום נשימה בשינה נוחרים נחירות קולניות בזמן השינה בלילה, וגם הנשימות שלהם בשינה עלולות להיות קולניות ומאומצות.
השתנקות בזמן הפסקות השינה – השתנקות במהלך הפסקות השינה המאפיינות את התסמונת נחשבת לאחד מהתסמינים המוכרים, לכן יש לעבור בדיקה שינה.
עייפות וישנוניות במהלך שעות היום – עקב השינה הלא טובה והיקיצות המרובות המטופל קם בבוקר עם תחושה כאילו הוא לא ישן דקה כל הלילה, לכן הוא עלול לסבול מעייפות מוגברת ומישנוניות במהלך שעות היום, וכתוצאה מכך הסיכון שלו להיות מעורב בתאונות דרכים או עבודה גבוה משמעותית, ובנוסף יש פגיעה בתפקודיו היומיומיים וביכולות הריכוז.
גרון יבש או כואב בבוקר – תסמיני דום נשימה בשינה כוללים בין היתר תחושה של גרון כואב או יבש לאחר היקיצה, התחושה חולפת מאליה לאחר כמה שעות.
קשיי ריכוז – רבים מהסובלים מדום נשימה בשינה חווים קשיי ריכוז וזיכרון בשעות היום.
כאבי ראש – יש תסמינים רבים לדום נשימה בשינה, רבים מהמטופלים מתלוננים על כאבי ראש בשעות הבוקר, כאשר כאב הראש חולף מעצמו לאחר כמה שעות.
רגזנות וכעס – עקב השינה הלא טובה עשויים לסבול מרגזנות יתר, מתחושות כעס ומהתפרצויות זעם.
חרדה או דיכאון – תסמונת דום נשימה בשינה עלולה להביא להתפתחות של הפרעות נפשיות כמו חרדה או דיכאון.
אין אונות וחוסר חשק מיני – התסמונת עלולה לגרום לבעיות של אין אונות אצל גברים, ובנוסף היא פוגעת בחשק המיני.
כמו כן, יש אנשים הסובלים מדום נשימה בשינה המתעוררים בתדירות גבוהה בלילה בגלל צורך עז להטיל שתן.

ראוי לציין כי תסמיני דום נשימה בשינה מהווים את אחד מהמדדים לקיומה של התסמונת. חשוב לעבור אבחון מקצועי ולקבל טיפול מתאים, בדרך כלל באמצעות מכשיר CPAP, אחרת חשופים לתחלואה גבוהה ולסיכון משמעותי לשבץ מוחי, למחלות לב, ליתר לחץ דם ולפגיעה משמעותית באיכות החיים ובתפקוד היומיומי.

 

אולי יעניין אותך גם

ציור בגיר של סימן שאלה על לוח מחיק

מכשיר CPAP חדש או יד שנייה?

האם עברתם אבחון ואתם סובלים מתסמונת דום נשימה בשינה? אם כן, לבטח הרופא המליץ לכם על מכשיר סיפאפ (CPAP) הנחשב לטיפול היעיל ביותר לדום נשימה

מכשיר סיפאפ אוטומטי Prisma Smart

יתרונות הטיפול במכשיר סיפאפ

מכשיר סיפאפ (CPAP) נחשב ליעיל ולאפקטיבי ביותר לטיפול בתסמונת דום נשימה חסימתי בשינה, המכשיר הפופולרי והמומלץ על ידי אנשי המקצוע בתחום הפרעות השינה הוכח מחקרית

שינוי גודל גופנים
ניגודיות