קשיי נשימה בלילה – ממה הם נובעים ומה הפתרון לכך

ישראלים רבים בכל הגילים מתמודדים עם קשיי שינה, יש סיבות רבות ומגוונות לתופעת קשיי הנשימה, לכן חייבים לעבור אבחון מקצועי על מנת לגלות את הבעיה הרפואית ולטפל בה נכון. קשיי נשימה עלולים לנבוע מסיבות כמו חרדה ומתח נפשי, שקדים מוגדלים, אסתמה, מחלות נשימה חסימתיות (COPD), חסימה פתאומית של נתיבי האוויר, טראומה, בצקת ריאות, סרטן ועוד. 

בשנים האחרונות נעשו מחקרים חדשים ומקיפים בתחום הנשימה, חשוב לזכור כי פעולת הנשימה נחשבת למורכבת ביותר, ועד היום החוקרים מנסים להבין כיצד בדיוק מערכת הנשימה אצל האדם עובדת ומהן הסיבות להפרעות נשימה ולבעיות הגורמות לקשיי נשימה.

קשיי נשימה בלילה

מהן הסיבות העיקריות לקשיי נשימה בלילה?

יש סיבות רבות ומגוונות הגורמות לקשיי נשימה בלילה. הסיבות העיקריות הן:

  • זיהום בקטריאלי – זיהומים בקטריאליים ופטרייתיים עלולים לגרום לקשיי נשימה בלילה, הזיהום פוגע בדרכי האוויר והריאות.
  • תגובה אלרגית – חשיפה לחומרים שונים במהלך השינה או לפני השינה עלולה לגרום לקשיי נשימה בלילה בגלל תגובה אלרגית הגורמת לאנפילקסיס.
  • אסתמה חריפה – גנחת סימפונות, כלומר אסתמה חריפה, משפיעה ישירות על איכות השינה, זו תופעה שכיחה בעיקר אצל ילדים.
  • שאיפת גוף זר בלילה – שאיפה של גוף זר כלשהוא במהלך השינה בלילה עלולה לגרום לחסימה פתאומית של דרכי האוויר, למשל שאיפה של גרגר אוכל או חפץ קטן הנמצא ליד המיטה. 
  • מחלת ריאות חסימתית (COPD) – מחלה כרונית ממושכת גורמת לקשיי נשימה בלילה ומסכנת את חייו של החולה. חשוב לציין כי עישון מהווה את אחת הבעיות המרכזיות הגורמות למחלת ריאה חסימתית.
  • קרדיומופתיה – פגיעה וחולשה בכוח שריר הלב.
  • מחלות אינרסטציאליות פיברוטיות של הריאה – מחלות כמו לייפת גורמות לפגיעה קשה ברקמות הריאה ולהיווצרות רקמה צלקתית.
  • חסימה של דרכי הנשימה העליונות – קנה חסום, קנה צר, צניחת הלשון, כל אלו ועוד מהווים סיבה נפוצה לחסימת דרכי האוויר העלויות ולקשיי נשימה, התופעה מלווה בדרך כלל גם בנחירות קשות בלילה. 
  • תסמונת דום נשימה בשינה – התסמונת הנפוצה גורמת לקשיי נשימה קשים ועלולה לגרום למחלות קשות ולמוות ללא טיפול נכון.
  • נפחת הריאה – אמפיזמה גורמת לבועיות הריאה לאבד מגמישותן ובשלב מסוים הריאות משנות את צורתן וסובלים מקשיי נשימה וממחלות קשות.  
  • ברונכיטיס – ברונכיטיס כרוני גורם לליחה רבה, להתקפי שיעול קשים ולקשיי נשימה מורכבים.
  • מחלות לב וכלי דם – מחלות לב וכלי דם עשויות לגרום לקשיי נשימה בגלל פגיעה קשה בתפקוד הלב והריאה.

שיטות הטיפול מותאמת לבעיה ממנה סובלים. אם הבדיקות מגלות כי קשיי הנשימה נובעים מזיהום יש לטפל בו באמצעות תרופות, אם קשיי הנשימה נובעים מחרדה יש להציע טיפול התנהגותי ולמעשה לכל בעיה הגורמת לקשיי נשימה יש טיפול רופאי המותאם לכך, לעיתים הטיפול מבוסס על הקלה בתסמינים בלבד.

למטופל הסובל מקשיי נשימה בגלל תסמונת דום נשימה בשינה, COPD ומחלות ריאה נוספות, לרוב הטיפול המוצע עבורו הוא שינה בלילה עם מסכת cpap, זהו הטיפול המומלץ כיום אך יש להתרגל לשינה עם מסיכה כל הלילה. 

אולי יעניין אותך גם

ציור בגיר של סימן שאלה על לוח מחיק

מכשיר CPAP חדש או יד שנייה?

האם עברתם אבחון ואתם סובלים מתסמונת דום נשימה בשינה? אם כן, לבטח הרופא המליץ לכם על מכשיר סיפאפ (CPAP) הנחשב לטיפול היעיל ביותר לדום נשימה

מכשיר סיפאפ אוטומטי Prisma Smart

יתרונות הטיפול במכשיר סיפאפ

מכשיר סיפאפ (CPAP) נחשב ליעיל ולאפקטיבי ביותר לטיפול בתסמונת דום נשימה חסימתי בשינה, המכשיר הפופולרי והמומלץ על ידי אנשי המקצוע בתחום הפרעות השינה הוכח מחקרית

שינוי גודל גופנים
ניגודיות