יתר לחץ דם

מה זה יתר לחץ דם? מדוע המומחים קבעו כי לחץ דם מעל 140/90 הוא גבוה? מי סובל מלחץ דם גבוה? מהן דרכי הטיפול? מה הקשר בין לחץ דם גבוה לתסמונת דום נשימה בשינה? המומחים של חברת היי מדיקל הכינו עבורכם מדריך בנושא.

מה זה יתר לחץ דם?

הדם בגופנו נושא חמצן וחומרים מומסים נוספים הנחוצים לתפקוד הרקמות ומערכות הגוף. הדם מוזרם ומגיע לרקמות השונות באמצעות הלב שמשמש כמשאבה חזקה, הלב מזרים את הדם לעבר הריאות לצורך העשרת הדם בחמצן, ומהריאות הוא מוזרם לרקמות ולתאי הגוף. בעת התכווצות הלב נוצר לחץ לדחיפת הדם בעורקים ובוורידים. כאשר הלב מתכווץ (לחץ סיסטולי) נוצר לחץ דם גבוה יותר, זהו המספר הגבוה שרואים בעת מדידת לחץ דם. הלחץ נמוך יותר כאשר הלב מתרחב והופך לרפוי (לחץ דיאסטולי), כלומר המספר הנמוך שרואים בעת מדידת לחץ דם.

 

יתר לחץ דם

לחץ הדם בגוף מושפע מגורמים שונים ובעיקר מהגורמים הבאים:

  • עוצמת הכיווץ של שריר החדר השמאלי בלב.
  • נפח הדם בעורקים.
  • גמישות כלי הדם.

במצבים בהם הלב לא מתפקד היטב ובמצבים בהם נפח הדם בעורקים נמוך, לחץ הדם יורד, ואם נפח הדם הזורם בעורקים גבוה, לחץ הדם עולה.

יתר לחץ דם (יל"ד) ממוגדר כלחץ דם גבוה או שווה ל-140/90 ממ"כ. באוכלוסיות סיכון כמו חולי סוכרת וחולי כליה, הערכים של לחץ הדם נמוכים יותר. חשוב לדעת כי לחץ דם גבוה עלול להתרחש בפתאומיות וללא סימני אזהרה מקדימים, התופעה מגבירה את הסיכוי לאירוע מוחי ולמחלות לב.

האם אפשר למנוע לחץ דם גבוה?

הדרך הטובה והיעילה ביותר להימנע מתופעת יתר לחץ דם גבוה היא שמירה על אורח חיים בריא המבוסס על תזונה נכונה ומאוזנת, שמירה על משקל גוף תקין ופעילות גופנית קבועה. מומלץ להפחית את כמויות המלח במזון, לאכול שפע ירקות ופירות טריים, לאכול מזונות עשירים בסיבים תזונתיים ולהימנע מאוכל רווי בשומן. כמו כן, יש להקפיד על משקל גוף תקין מאחר ועודף משקל מהווה את אחד הגורמים ללחץ דם גבוה.

מומלץ להימנע מעישון, להפחית את צריכת הקפה והאלכוהול, להימנע ממשקאות ממותקים ויש להקפיד על פעילות גופנית סדירה.

מי סובל מבעיית יתר לחץ דם?

יתר לחץ דם מוגדר כמחלה כרונית נפוצה, ורק בישראל לוקים בה מעל מיליון איש, כאשר רבע מהם לא מודעים לבעיה. התופעה רווחת בקרב גברים עד גיל 60, ומעל גיל זה שכיחות הבעיה זהה בקרב נשים וגברים.

על פי נתוני משרד הבריאות כ-20% עד 40% מהמבוגרים סובלים מלחץ דם גבוה, וככל שמתבגרים הסיכון לבעיה גובר, ולאחר גיל 60 שכיחות הבעיה היא כ-60%. הגורמים שמגדילים את הסיכון ללחץ דם גבוה, מעבר לגיל, הם גנטיקה, חוסר פעילות גופנית, תזונה לקויה, עודף משקל, מחלות כמו סוכרת ומחלות כליות, היצרות או חסימת עורקים, עישון, גורמים סביבתיים, חרדות וסטרס.

מה הקשר בין לחץ דם גבוה לדום נשימה בשינה?

הפרעות נשימה בשינה גורמות ללחץ דם שניוני. יש קשר הדוק בין תסמונת דום נשימה בשינה לבין יתר לחץ דם, לכן חשוב לעבור אבחון במעבדת שינה ולקבל טיפול מתאים להפרעת השינה. דום נשימה בשינה מגביר את שכיחותן של מחלות קרדיווסקולריות ומהווה גורם סיכון להתפתחות לחץ דם גבוה, הטיפול היעיל ביותר במקרה זה הוא שימוש לילי במכשיר CPAP המזרים אוויר בלחץ חיובי ומוריד את ערכי לחץ הדם ואירועי הפסקות הנשימה בשינה.

דרכי טיפול

לרוב, מתחילים בטיפול מניעתי להורדת לחץ הדם באמצעות שינוי תזונתי, הפסקת עישון, פעילות גופנית סדירה, הפחתת משקל וצריכה מתונה של יין אדום. בשלב הבא עוברים לטיפול תרופתי  וניתן לשלב טיפולים מעולם הרפואה המשלימה.

אולי יעניין אותך גם

ציור בגיר של סימן שאלה על לוח מחיק

מכשיר CPAP חדש או יד שנייה?

האם עברתם אבחון ואתם סובלים מתסמונת דום נשימה בשינה? אם כן, לבטח הרופא המליץ לכם על מכשיר סיפאפ (CPAP) הנחשב לטיפול היעיל ביותר לדום נשימה

מכשיר סיפאפ אוטומטי Prisma Smart

יתרונות הטיפול במכשיר סיפאפ

מכשיר סיפאפ (CPAP) נחשב ליעיל ולאפקטיבי ביותר לטיפול בתסמונת דום נשימה חסימתי בשינה, המכשיר הפופולרי והמומלץ על ידי אנשי המקצוע בתחום הפרעות השינה הוכח מחקרית

שינוי גודל גופנים
ניגודיות