היפנוזה רפואית

במדינת ישראל ניתן להשתמש בהיפנוזה רק למספר מצומצם של מטרות, ובעיקר לצורך טיפול בהיפנוזה. חשוב לציין כי היפנוזה אינה נחשבת לשיטה טיפולית אלא לכלי טיפולי יעיל המשתלב עם טיפולים נוספים הניתנים על ידי רופאים, פסיכולוגים וגם על ידי רופאי שיניים. מה הוא טיפול בהיפנוזה? באילו מצבים מומלץ לעבור טיפול היפנוזה רפואית? האם הטיפול מסוכן? המומחים של היי מדיקל הכינו עבורכם מדריך בנושא.

 

מה הוא טיפול בהיפנוזה?

היפנוזה היא בפועל מצב שונה ואחר של מודעות האדם, כלומר זהו מצב שונה מערות. בזמן טיפול בהיפנוזה המטופל אינו ישן ואינו נמצא בחוסר הכרה אלא הוא שרוי במצב המזכיר חלימה, ובמצב הכרתי זה ניתן להשיג הרפיה פנימית ושליטה עצמית על תסמינים שונים. בזמן הטיפול האדם מרוכז בחוויות פנימיות של עצמו והוא חש את מה שמתרחש בטיפול באופן מחשבתי רגשי וגופני. המטופל ששרוי בהיפנוזה מסוגל לשמוע, להקשיב ולהגיב למתרחש בטיפול.

חשוב לציין כי היפנוזה היא כלי שימושי יעיל ולא תהליך מיסטי או על טבעי, בניגוד למה שרבים חושבים על הטיפול בהיפנוזה. בתהליך הטיפול, האדם נכנס למצב היפנוזה בהליך אינדוקציה ובאמצעות הרפיה, בהתאם להנחיות של המטופל. כאשר האדם שרוי במצב היפנוטי המטפל מכווין אותו באמצעות סוגסטיות והכוונות מילוליות וכך המטופל מתמקד בשינויים החלים ברגשותיו, בתחושותיו, בהתנהגותו, בזיכרונו או בגופו והוא מתעלם מגירויים אחרים.

רופא בודק אופציה להיפנוזה רפואית

החוק בישראל מסמיך רק רופאים, כולל רופאי שיניים ופסיכולוגים, להציע טיפול באמצעות היפנוזה, וכדי לעסוק בשיטה זו יש לעבור הכשרה מקצועית ייעודית ולקבל רישיון להיפנוט ממשרד הבריאות. כמו כן, ראוי לציין כי חוק השימוש בהיפנוזה, התשמ"ד-1984, אסור על שימוש בהיפנוזה למטרות בידור.

 

באילו מצבים יש צורך בהיפנוזה?

בדרך כלל משתמשים בכלי של היפנוזה רפואית ככלי יעיל לטיפולים במצבים הבאים:

כאב – הטיפול בהיפנוזה יעיל מאוד למי שסובל מכאב כרוני, ובנוסף משתמשים בטכניקה זו לצורך טיפול בכאבי ראש ומיגרנות, הפגת כאבי שרירים, טיפול בכאב שמקורו במחלת הסרטן וכאבים אחרים, כולל כאבים בזמן ניתוח ובהכנה לקראת הלידה.

פחד והימנעות מטיפול רפואי – הטיפול מאוד יעיל בקרב אנשים שסובלים מפחד וחרדה בגלל טיפול רפואי ופעולות רפואיות שונות, לרבות טיפולי שיניים, זריקות, חיסונים, בדיקות דם, הליכים כירורגיים ועוד.

מצבי לחץ – הטיפול אפקטיבי מאוד לאנשים הסובלים ממצבי לחץ בחייהם.

טיפול משלים – כיום משלבים את הטיפולים באמצעות היפנוזה כטיפול משלים יעיל במצבים של הפרעות שינה, אסתמה, אלרגיות, מחלות עור, סוכרת, לחץ דם גבוה ועוד.

טיפול בתחום הגניקולוגי – ניתן להשתמש בהיפנוזה כדי להקל על נשים שמתמודדות עם בעיות פוריות, כאבי מחזור, הקאות קשות במהלך ההיריון, בעיות וקשיים בתחום המיני, הפלות חוזרות וכו'.

פחד וחדרה – אחד מהכלים היעילים לטיפול במצבי חרדה ופחד הוא באמצעות היפנוזה, וניתן להשתמש בכלי זה לטיפול אפקטיבי לאנשים הסובלים מפחד או מחרדת טיסות, מבחנים, מקומות סגורים, מרחבים, מעליות, הפועה בציבור ובפני קהל ועוד. טיפול בחרדות באמצעות היפנוזה הוא כלי יעיל שיכול לסייע לרבים באוכלוסייה.

טיפול בהתמכרות – ניתן לטפל בהתמכרויות שונות כגון עישון, אכילת יתר ועוד.

טיפול במחלות עור – יש רופאים המשלבים היפנוזה בטיפול במחלות עור, למשל טיפול ביבלות ויראליות.

בתוך כך, חשוב לזכור כי ההיפנוזה יכולה לסייע גם במצבים שבהם מחפשים תחליף לחומרי הרדמה, הן בניתוחים והן בטיפולי שיניים. כמו כן, הוכח מחקרית כי טיפולי היפנוזה רפואית יכולים להפחית באופן משמעותי כאבים ממושכים ובכך הטיפול יעיל כדי להקטין את הסבל הנפשי ממנו סובלים בגלל הכאב.

 

דוגמאות של טיפול בהיפנוזה

היפנוזה לחרדות – טיפול פסיכולוגי באמצעות היפנוזה למצבי חרדות שונים, הטיפול בשיטה זו מאפשר להבין לעומק את המקור לקשיים בחיי המטופל ובעזרת הטיפול ניתן להשיג שינוי רגשי, התנהגותי וחשיבתי כדי להפחית את השפעת הקשיים איתם מתמודדים על חיי היומיום ויכולות התפקוד.

הפרעות שינה – טיפול היפנוזה לשינה הוא כלי יעיל המסייע לרבים שסובלים מהפרעות שינה שונות, ואחת ממטרות הטיפול היא להעניק כלים למטופל על מנת לסייע לו להירגע לקראת השינה וכך ניתן לשפר באופן משמעותי את איכות השינה.

טיפול בכאבי ראש – אחד מהטיפולים השכיחים בהיפנוזה הוא טיפול בכאבי ראש ומיגרנות, זהו טיפול קצר וממוקד המסייע לאדם להפחית או להעלים לחלוטין את כאבי הראש, בדרך כלל כאבי ראש הנגרמים כתוצאה מסטרס, התכווצויות ומתח שרירים אחרי אימון וכד'.

טיפול להפסקת התמכרות – הטיפול בהיפנוזה רפואית יעיל מאוד במצבים של התמכרויות שונות כמו עישון, אכילת יתר ועוד. הטיפול מסייע לאדם להפסיק לעשן, לרדת במשקל ולשנות דפוסים והרגלים באמצעות חיזוק כוח הרצון.

 

האם קיימות סכנות בטיפול בהיפנוזה?

כאמור, החוק בישראל מאפשר רק לאנשי מקצוע שעברו הכשרה ייחודית להציע טיפולי היפנוזה רפואית. חשוב להדגיש כי היפנוזה היא כלי טיפול יעיל ורב עוצמה, כל עוד הטיפול מבוצע על ידי מטפלים מוסמכים בעולם הרפואה, ובהם רופאי שיניים, פסיכולוגים ופסיכיאטרים. הטיפול בהיפנוזה על ידי אנשי המקצוע הינו נטול סכנות.

יחד עם זאת, במהלך הטיפול באמצעות היפנוזה יש מקרים יחסים נדירים שבהם הטיפול משפיע על מצב הרוח, מתח נפשי, מיחושים שונים והתפרצות רגשות בגלל חוויות מן העבר. במהלך הטיפול, המטפל מתמודד במקצועיות עם השלכות הטיפול האפשריות, לכן מדובר בטיפול בטוח לילדים ולמבוגרים כאחד.

 

תוך כמה זמן ניתן לראות שינוי בעזרת היפנוזה רפואית?

הטיפול באמצעות היפנוזה רפואית בדרך כלל משולב בתהליך טיפולי ממושך, והוא נועד להשיג תוצאות טובות בזמן קצר יותר. יש טיפולי היפנוזה שבהם ניתן לראות את השינוי באופן מהיר וכמעט מיידי, למשל טיפול בכאבים, הכנה ללידה, טיפולי שיניים וכו'.

למידע

אולי יעניין אותך גם

ציקלותימיה והקשר שלה לשינה

ציקלותימיה והקשר שלה לשינה

מהי הפרעת ציקלותימיה? על מה היא משפיעה? מה התסמינים המוכרים של הפרעה זו? עד כמה היא שכיחה? מה הגורמים לציקלותימיה? האם יש קשר בינה לבין

מכשיר סיפאפ אוטומטי Prisma Smart

יתרונות הטיפול במכשיר סיפאפ

מכשיר סיפאפ (CPAP) נחשב ליעיל ולאפקטיבי ביותר לטיפול בתסמונת דום נשימה חסימתי בשינה, המכשיר הפופולרי והמומלץ על ידי אנשי המקצוע בתחום הפרעות השינה הוכח מחקרית

Call Now Button