מהי אי ספיקת לב וכיצד מטפלים בה?

מהי אי ספיקת לב? האם יש לאי ספיקת לב תסמינים מיוחדים? כיצד מאבחנים את הבעיה? איך חיים עם המחלה ומהן שיטות הטיפול? לפניכם מדריך מקיף על אי ספיקת לב.

מהי אי ספיקת לב ומהם התסמינים?

אי ספיקת לב הוגדרה על ידי האגודה האמריקנית לקרדיולוגיה ועל ידי איגוד הלב האמריקני כתסמונת קלינית מורכבת, התסמונת נובעת מליקוי מבני או תפקודי הגורם למצב שבו הלב לא מצליח לספק דם בכמות מספקת לצורכי הגוף. במקרים רבים הבעיה נובעת עקב תפקוד לקוי של שריר הלב, אך יש סיבות נוספות והבעיה קורת לפעמים גם במקרים בהם הלב מתפקד היטב בעת הכיווץ אך יש דליפה או הפרעות מסתמיות, ולפעמים הבעיה קורת כאשר שלב ההרפיה לא תקין.חשוב לציין כי הבעיה יכולה להופיע בדרגות חומרה שונות, במקרים הקלים הבעיה מפריעה רק לאחר מאמץ גופני, אך במקרים החמורים של המחלה עלולים לסבול מהבעיה גם בזמן מנוחה. חולים הלוקים באי ספיקת לב נמצאים בדרגת סיכון גבוהה ועלולים לסבול מתוחלת חיים קצרה, כמו כן הם סובלים מפגיעה משמעותית באיכות חייהם. הבעיה מקשה על החולים לבצע פעולות הכרוכות במאמץ פיזי, לדוגמה עלייה במדרגות. כמו כן, עלולים לסבול מתסמינים שונים האופייניים למחלה בשעות הלילה והמנוחה, מבצקת בריאות, מקוצר נשימה ומצבירת נוזלים בדרך כלל ברגליים.

 

אי ספיקת לב

סיבות עיקריות למחלה

ישנן 4 סיבות עיקריות לאי ספיקת לב:

• מחלות שונות בשרירי הלב
• מחלת לב מסתמית
• פגמים במבנה הלב, לרבות פגמים מולדים
• קושי של הגוף להעביר דם בכמויות גדולות מסיבות שונות, ביניהן תסחיף ריאתי, חוסר דם, מחלות זיהומיות, פעילות יתר של בלוטת התריס ועוד.

כדאי לדעת כי על פי נתוני משרד הבריאות בישראל, כ-2% מהאוכלוסייה סובלים מדרגה זו או אחרת של אי ספיקת לב, ומדי שנה מאובחנים למעלה מ-12,000 חולים חדשים. מאות ישראלים מאובחנים כסובלים מאי ספיקת לב מתקדמת בדרגה קשה וחמורה.
יודגש כי אי ספיקת לב היא מחלה כרונית, המחלה יכולה להיות יציבה במשך שנים ארוכות, עם זאת היא גם עלולה להחמיר עם הזמן ואז הפגיעה ביכולת התפקוד ובאיכות החיים היא חמורה.[/vc_column_text][vc_column_text]

אבחון וטיפול

אבחון המחלה מבוסס בעיקר על תלונותיו של המטופל, למשל קוצר נשימה, קשיים במאמץ פיזי וכדומה. כמו כן, הרופא בוחן את הרקע הרפואי של החולה כדי לבדוק האם קיימות מחלות לב, בעיות רפואיות כמו לחץ דם גבוה או היסטוריה של בעיה במסתמי הלב. לאחר התשאול ובדיקה הרקע הרפואי נהוג לבצע בדיקה גופנית לאיתור בצקות, חרחורים מהריאות, הצטברות נוזלים ועוד. בהתאם לצורך המטופל נשלח לבדיקת אקו לב.

הטיפול מותאם למאפייני החולה ולממצאי הבדיקות והאבחונים, יש תרופות שונות כמו פוסיד ותרופות אינוטרופיות, במקרים חמורים יותר אפשר לעבור השתלת קוצב דיפיברילטור, וכדי להקל על התסמינים ולשפר את איכות החיים של החולה לרוב ממליצים לו להיעזר במכשירים כמו מחוללי חמצן, ובמקרים הקיצוניים והחמורים ביותר החולה עשוי לעבור השתלב לב, אך קיים מחסור חמור בתורמים.

אולי יעניין אותך גם

סיפאפ לפגים

איך מכשיר סיפאפ עוזר לפגים?

פג הוא תינוק שנולד לפני השבוע ה-37 לתקופת ההריון, ללא קשר למשקלו. פגים נולדים לפני תאריך הלידה המשוער לכן הם רזים, עורם שקוף ודק, הם

מכשיר סיפאפ אוטומטי Prisma Smart

יתרונות הטיפול במכשיר סיפאפ

מכשיר סיפאפ (CPAP) נחשב ליעיל ולאפקטיבי ביותר לטיפול בתסמונת דום נשימה חסימתי בשינה, המכשיר הפופולרי והמומלץ על ידי אנשי המקצוע בתחום הפרעות השינה הוכח מחקרית

שינוי גודל גופנים
ניגודיות